Colliers International: прогнози на ринку комерційної нерухомості у 2016-2017 роках

Nerukhomist

Colliers International: прогнози на ринку комерційної

нерухомості у 2016-2017 роках

Міжнародна компанія Colliers International, провідний консультант на ринку комерційної нерухомості України, підвела підсумки розвитку ринку комерційної нерухомості у 2015 році та підготувала прогнози на  2016-2017 роки. Повна версія звіту «Огляд ринку комерційної нерухомості: підсумки 2015 року» доступна на сайті компанії www.colliers.com у розділі Аналітика і звіти або за посиланням.

Пропонуємо основні інформаційні тези Звіту:

Ринок офісної нерухомості

В умовах складної економічної ситуації, низького попиту і відсутності позикового фінансування нова пропозиція офісних приміщень в Києві досить обмежена. За умови своєчасного введення в експлуатацію всіх анонсованих на 2016-2017 роки офісних будівель, у найближчі два роки на ринок вийде близько 98 000 м² нових офісних приміщень.

Мультинаціональні компанії, що прийняли рішення продовжити свою діяльність в Україні, звертатимуть і надалі увагу на пошук більш якісних приміщень на співвідносних чи більш вигідних комерційних умовах, використовуючи при цьому щойно відкриті можливості ринку.

У перспективі найближчих років орендні ставки можуть стабілізуватися до очевидного покращання економічних умов у країні та поступового пожвавлення ринку офісної нерухомості.

За даними Colliers International, загальна кількість пропозицій класифікованих офісних приміщень у Києві на кінець року склала   1 745 тис. м² і знаходиться на рівні з Братиславою, Софією та містами країн Балтії. Кількість офісних приміщень у 2015 році майже не змінилась порівняно з показником минулого року і склала 100 тис. м².

За підсумками 2015 року основна частина транзакцій в офісному сегменті відбулася внаслідок перегляду і продовження існуючих договорів оренди (43% від загальної суми транзакцій). При цьому в першому півріччі 2015 року досить велику частину транзакцій склали угоди по перегляду та пролонгації чинних договорів оренди (61% від загального числа транзакцій).

Ринок торговельної нерухомості

Згідно заяв девелоперів, на стадії будівництва знаходиться        11 ТРЦ загальною орендованою площею близько 749 000 м² – більше половини всіх існуючих пропозицій.

За оцінками експертів Colliers International, з великою долею вірогідності у 2016 році не варто очікувати активного відкриття нових ТРЦ. На серпень 2016 року анонсовано офіційне відкриття ЦУМу. По інших проектах, що наразі знаходяться у процесі будівництва, – ТРЦ RETROVILLE (~83 000 м²), ТРЦ Respublika (~135 000 м²) і ТРЦ Lavina Mall (~142 000 м²) – ситуація буде зрозуміла трохи пізніше. В будь-якому випадку у 2016 році навряд чи варто очікувати відкриття в повному обсязі ТРЦ площею більше 50 000 м².

У короткотерміновій перспективі очікується збереження тенденції зростання попиту зі сторони активних орендарів і подальшого зниження загально рівня вакантності у ТЦ/ТРЦ м. Києва за умови обмеженої пропозиції та перенесення дати відкриття великих ТРЦ.

Орендні ставки найвірогідніше залишаться на тому ж рівні.

Цікаво, що в одному із попередніх звітів Colliers International («Ринок торговельної нерухомості Києва в інфографіці») зазначалось, що у 2015 році нову пропозицію торговельних приміщень Києва було обмежено введенням в експлуатацію ТЦ Novus (~13 560 м²), що є найменшим показником за останні 12 років. До кінця 2015 року загальна пропозиція якісних торговельних приміщень у Києві склала близько 1,068 млн. м². Київ нарівні з Софією характеризуються одними з найнижчих показників насиченості якісними торговельними площами серед міст Східної Європи – 368 м² на 1000 чоловік. Для порівняння, у Варшаві – 623 м² на 1000 мешканців, у Празі – 734 м².

Управляючий директор Colliers International (Україна) О.Носаченко зазначив: «На 2016 рік ми очікуємо збереження тенденції збільшення попиту зі сторони орендарів. Крім того, існують передумови, що українські компанії виведуть по франшизі декілька нових брендів і зайдуть нові турецькі оператори. Це стосується нових мультинаціональних брендів, гучних відкриттів у 2016 році не очікується».

Ринок складської нерухомості

У коротко- і середньотермінових перспективах значна частина нових пропозицій буде формуватися складськими приміщеннями, побудованими під певного орендаря (built-to-suit).

Враховуючи відсутність нових пропозицій складських приміщень на 2016 рік, вакантність у сегменті складської нерухомості, скоріш за все дещо знизиться до кінця 2016 року.

У 2016 році орендні ставки фіксуватимуться в національній валюті.