Парламентський тиждень: чого очікувати?

 Парламентський тиждень: чого очікувати?

Останній пленарний тиждень Третьої сесії Верховної Ради України VIII скликання обіцяє бути цікавим і насиченим.

Розклад засідань Верховної Ради України на 26-29 січня, схвалений учора Погоджувальною радою депутатських фракцій, аналізували фахівці Міждержавної гільдії інженерів-консультантів.

Передусім, зрозуміло, нас цікавили законодавчі ініціативи у близьких для членів МГІК сферах правового регулювання. То ж зупинимося докладніше на окремих із них.

Два ключових законопроекти з питань житлово-комунального господарства плануються до розгляду у повторному другому читанні на середу. По-перше, це нова редакція Закону України «Про житлово-комунальні послуги», підготовлена робочою групою профільного Комітету Верховної Ради (законопроект № 1581-д від 10.12.2015).

Цей законопроект – другий етап реформи правовідносин з управління багатоквартирним житловим будинком, яка започаткована з прийняттям відповідного закону ще влітку минулого року. Він має врегулювати питання щодо діяльності нового суб’єкта ринку ЖКП – управителя, удосконалити систему житлово-комунальних послуг та визначити їх особливості для кожного з трьох можливих варіантів управління багатоквартирним будинком: його власниками безпосередньо, шляхом утворення ОСББ чи визначення управителя.

Із Закону України «Про житлово-комунальні послуги» виключається радянське поняття «балансоутримувач» (до речі, чомусь лише із цього Закону). Натомість знаходимо законодавчі новації, які потребують детального вивчення. Так, передбачається запровадження нових платежів:

  • плати за клієнтське обслуговування (додатковий платіж, який споживач сплачуватиме в разі укладання договорів про надання комунальної послуги з кожним із співвласників будинку);
  • додаткового тарифу на послуги з постачання теплової енергії та гарячої води, який сплачуватиметься окремо від плати за теплову енергію, централізоване питне водопостачання та водовідведення.

Другий із запланованих на середу законопроектів у сфері ЖКП також безпосередньо стосується тарифоутворення.

Проект Закону про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (№ 2966 від 28.05.2015) цікавий не лише тим, що визначає єдиного регулятора для цілого ряду послуг (хоча це питання в експертному середовищі досі є дискусійним, на практиці така Комісія вже існує). Насторожують загальні підходи до створення такого органу. Наділяючи Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, рядом важливих повноважень, законодавець виводить її діяльність з під сфери дії Законів України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», «Про адміністративні послуги», і навіть розділу ІІІ Закон України «Про природні монополії», яким регулюються питання національних комісій.

Ранкове засідання у четвер депутати планують розпочати з розгляду пакету законопроектів з охорони культурної спадщини:

  • щодо збереження пам’яток культурної спадщини, внесених до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, реєстр. № 1553 від 22.12.2015, внесений народними депутатами І.Васюником, М.Княжицьким, М.Матіосом:
  • стосовно надання об’єктам підводної культурної спадщини статусу Морського меморіалу, реєстр. № 2129а від 19.06.2015 авторства В. Єленського;
  • щодо посилення державного контролю за вивезенням з України культурних цінностей, проект А.Парубія та інших, реєстр. 2372а від 15.07.2015.

Цього ж дня у сесійній залі має розглядатися законопроект О. Марченка про внесення змін до Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» щодо додаткового джерела фінансування створення житлового фонду соціального призначення (№ 1980 від 30.01.2015). Проектом пропонується передбачити можливість спрямування коштів, отриманих у якості пайових внесків замовників будівництва у розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населених пунктів, на створення житлового фонду соціального призначення.      

Профільний Комітет Верховної Ради з питань будівництва, містобудування і житлово-комунального господарства, як зазначено у відповідному висновку від 01.07.2015, підтримав зазначений законопроект. Правда залишається незрозумілим, як це співвідноситься з ініціативами щодо скасування пайових внесків забудовників (відповідний законопроект внесено заступником голови цього ж Комітету П. Сабашуком, крім того, таке завдання передбачено пунктом 26 урядового Плану дій щодо імплементації кращих практик якісного та ефективного регулювання, відображених Групою Світового банку у методології рейтингу «Ведення бізнесу» на 2016 рік). То ж це питання потребує окремого дослідження.

Вже традиційно на тижні заплановано розглянути багато змін до податкового і пенсійного законодавства, ряд антикорупційних ініціатив та соціальні проекти (звичайно ж, не без долі популізму). Сподіваємось, гострі міжфракційні дискусії не завадять народним депутатам виконати принаймні частину запланованого.