Важливі закони прийнято Верховною Радою України

Сьогодні, 12 травня, Верховною Радою України було прийнято чотири закони з питань, що стосуються будівництва та суміжних галузей.

Найочікуванішим для будівельної спільноти став Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо першочергових заходів реформування сфери містобудівної діяльності» (реєстр. № 7282), що направлений на регулювання будівництва в період воєнного стану, визначення порядку розміщення евакуйованих виробничих потужностей підприємств і забезпечення перших кроків з відновлення територій.

Окремо слід звернути увагу на норми, що регулюють розміщення тимчасових споруд, призначених для проживання внутрішньо переміщених осіб.

Законом установлено, що тимчасовою спорудою для життєзабезпечення населення є малоповерхова (висотою до двох поверхів) швидкомонтована споруда з полегшених конструкцій (мобільна (інвентарна), збірно-розбірна, контейнерного або комбінованого типу тощо), яка задовольняє встановлені Кабінетом Міністрів України мінімально необхідні вимоги для життєзабезпечення внутрішньо переміщених осіб та може бути демонтована і переміщена з подальшим повторним використанням або без такого використання.

Розміщення тимчасових споруд здійснюватиметься на підставі затвердженої схеми їх розміщення. При цьому кошторис обов’язково розробляється тільки у разі розміщення тимчасових споруд за рахунок коштів державного або місцевого бюджету.

Таким чином, завдяки збалансованому Закону, до доопрацювання якого були залучені досвідчені експерти з питань будівництва, створено підґрунтя для швидкого відновлення зруйнованих населених пунктів та інфраструктури із покроковим планом дій, закріпленим на законодавчому рівні.

Із порівняльною таблицею до другого читання (реєстр.№ 7282) можна ознайомитися за посиланням.

ЗЕМЕЛЬНІ ВІДНОСИНИ

Прийнятим Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо особливостей регулювання земельних відносин в умовах воєнного стан» (реєстр.№ 7289) встановлено спеціальні правила володіння, користування та розпорядження землею, в тому числі щодо зміни цільового призначення земельних ділянок для розміщення (будівництва) наступних об’єктів:

  • виробничих потужностей підприємств, що переміщуються із зони бойових дій;
  • річкових портів (терміналів) на річці Дунай, морських портів, а також мультимодальних терміналів та виробничо перевантажувальних комплексів;
  • мереж електропостачання, газорозподільних, водопровідних, теплопровідних, каналізаційних мереж, електронних комунікаційних мереж, об’єктів магістральних газопроводів;
  • товарного сільськогосподарського виробництва;
  • місць тимчасового зберігання відходів від руйнувань, зумовлених бойовими діями, терористичними актами, диверсіями або проведенням робіт з ліквідації їх наслідків;
  • об’єктів дорожньо-транспортної інфраструктури (крім об’єктів дорожнього сервісу);
  • об’єктів для тимчасового перебування внутрішньо переміщених осіб.

Детальніше про підготовку законопроекту до другого читання профільним Комітетом читайте у повідомленні інформаційного управління Верховної Ради України – Земельні відносини в умовах воєнного стану.

РОЗПОДІЛ ПОВНОВАЖЕНЬ

За результатами розгляду у другому читанні, який відбувався протягом двох пленарних днів, було прийнято в цілому Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про правовий режим воєнного стану» щодо функціонування державної служби та місцевого самоврядування у період дії воєнного стану» (реєстр.№ 7269).

Цим законом, зокрема, встановлено особливості здійснення та розмежування повноважень сільського, селищного, міського голови територіальної громади та військових адміністрацій. З питань будівництва, серед іншого, визначено суб’єктів прийняття рішень щодо:

  • звільнення земельних ділянок від незаконно розміщених тимчасових споруд;
  • обстеження будівель і споруд, зруйнованих чи пошкоджених внаслідок бойових дій;
  • демонтажу об’єктів, які за результатами обстеження визнані аварійно небезпечними і такими, що становлять загрозу життю людей тощо.

Як працюватимуть органи місцевого самоврядування в умовах воєнного стану? – в публікації «Голос України» від 09 травня.

ПРОТИДІЯ РЕЙДЕРСТВУ

Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення механізму протидії рейдерству» (реєстр.№ 3774), крім інших питань щодо державної реєстрації було врегульовано взаємодію державного реєстру прав з Єдиною державною електронною системою у сфері будівництва.

На сьогодні зміни характеристик об’єкта нерухомого майна вносяться лише під час проведення державної реєстрації права власності на такий об’єкт у результаті вчинення дій, спрямованих на набуття, зміну або припинення речових прав.

Прийнятим Законом передбачено, що характеристики об’єкта нерухомого майна (склад, фактична площа, об’єм, технічний стан) оновлюються під час проведення реєстраційних дій чи отримання інформації з Державного реєстру прав в режимі реального часу в порядку інформаційної взаємодії з Єдиною державною електронною системою у сфері будівництва (у разі наявності у Єдиній державній електронній системі у сфері будівництва відомостей про такий об’єкт). У разі, коли під час отримання інформації з Державного реєстру прав у Єдиній державній електронній системі у сфері будівництва відсутні відомості про об’єкт нерухомого майна, в інформації з Державного реєстру прав відображаються характеристики такого об’єкта, наявні в цьому реєстрі.

Також Законом обмежено можливості відкриття нового розділу Державного реєстру прав щодо земельної ділянки (виключно за наявності відомостей про таку ділянку у Державному земельному кадастрі, а щодо новоствореного об’єкта нерухомого майна, розташованого на земельній ділянці, за наявності відомостей про такий об’єкт у Єдиній державній електронній системі у сфері будівництва).

Крім того, державна реєстрація прав на земельну ділянку буде проводитися виключно за наявності в Державному земельному кадастрі відомостей про зареєстровану земельну ділянку, а щодо новоствореного об’єкта нерухомого майна, розташованого на земельній ділянці, за наявності в Єдиній державній електронній системі у сфері будівництва відомостей про такий об’єкт.

Очікуємо швидкого підписання та оприлюднення прийнятих сьогодні законів, розроблення нормативно-правових актів, необхідних для їх реалізації, та готові долучитися до їх опрацювання.