Закон № 2259-IX. Особливості здійснення повноважень щодо обстеження пошкоджених та демонтажу аварійно небезпечних будівель і споруд

Сьогодні, 20 травня, набирає чинності Закон України № 2259-IX від 12.05.2022 «Про внесення змін до деяких законів України щодо функціонування державної служби та місцевого самоврядування у період дії воєнного стану».

Законом, зокрема, врегульовано деякі питання, що належать до сфери будівництва. Встановлені особливості здійснення та розмежування повноважень голів територіальних громад та військових адміністрацій.

У період дії воєнного стану сільський, селищний, міський голова територіальної громади, на території якої не ведуться бойові дії та не прийнято рішення про утворення військової адміністрації населеного пункту (населених пунктів), виключно для здійснення заходів правового режиму воєнного стану може прийняти рішення щодо:
– звільнення земельних ділянок комунальної власності від незаконно розміщених тимчасових споруд, у тому числі тих, що були встановлені, але не введені в експлуатацію у встановленому законодавством порядку;
– обстеження будівель і споруд, пошкоджених внаслідок бойових дій;
– демонтажу будівель і споруд, які за результатами обстеження, визнані аварійно небезпечними і такими, що становлять загрозу життю людей.

При цьому, голова територіальної громади зобов’язаний проінформувати про таке рішення  начальника відповідної обласної військової адміністрації протягом 24 годин.

Разом з тим, Законом передбачено, що у разі наявності фактів порушення під час реалізації відповідних повноважень головою територіальної громади Конституції чи законів України –  ставиться питання про утворення військової адміністрації такого населеного пункту.

Водночас, до повноважень військових адміністрацій населених пунктів на відповідній території також включено прийняття рішень про обстеження пошкоджених та демонтаж аварійно небезпечних будівель і споруд.

Також, Законом уточнений перелік користувачів електронного кабінету Реєстру будівельної діяльності, зокрема до переліку включено інженера –консультанта, що дозволить врегулювати питання надання доступу до реєстру, подання скарг та листування.

Детальніша інформація про законодавчі акти України з питань будівництва та суміжних галузей, прийняті Верховною Радою України з початку російської військової агресії, розміщена на нашому сайті у рубриці Новини законодавства.