Енергоефективність – не просто тренд, а вимога часу

energo

 

Енергоефективність – не просто тренд, а вимога часу

Тема енергоефективності стає особливо актуальною та набирає обертів не тільки на глобальному, але й на місцевому рівнях. МГІК активно долучається до реформаторських ініціатив щодо енергозбереження в будівельній галузі. У минулих онлайн публікаціях ми вже неодноразово висвітлювали актуальні події, що стосувалися енергоефективності. Наразі пропонуємо невеликий зріз щодо поточної ситуації, основних діючих програм та результатів проведених заходів.

Питання енергозбереження визнані на сьогодні в Україні одними з пріоритетів енергетичної політики країни. Не дивлячись на беззаперечну необхідність реалізації відповідних завдань, особливо в умовах нестабільної цінової складової нафтогазового ринку, за останнє десятиліття покращення були фрагментарними, а використання енергетичних ресурсів залишається надмірним. Впровадження організаційних і технологічних рішень по енергоефективності на рівні державних органів влади, окремих домогосподарств і промислових підприємств згідно з міжнародними стандартами залишається досить низьким. Хоча певні кроки в цьому напрямку вже зроблено. Зокрема напрацьовується нормативно-правова база для підвищення енергоефективності. Так, 4 червня 2015 року було прийнято Закон України № 514-VIII щодо стимулювання розвитку відновлюваної енергетики, який за прогнозами Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження України має суттєво підвищити конкурентоспроможність виробництва електроенергії з біомаси, біогазу, а також сприяти збільшенню в 11 разів у 2015 році кількості домогосподарств, які встановили сонячні панелі. Крім того на минулому тижні на засіданні Комітету ВРУ з питань ПЕК було схвалено проект Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про теплопостачання» (№ 4334), що стимулюватиме виробництво теплової енергії з альтернативних джерел.

Науковці, аналітики, представники бізнес-структур та державні управлінці єдині в своїй думці, що для реалізації економічного потенціалу енергоефективності України необхідно залучати ресурси міжнародних фінансових інститутів. Це часто озвучується на різних форумах, виставках, «круглих столах» та інших спеціалізованих заходах.

Держенергоефективності України в межах компетенції визначено центральним органом виконавчої влади, відповідальним за виконанням зобов’язань країни в рамках її членства в Енергетичному Співтоваристві.

За офіційною інформацією, сьогодні іноземними партнерами Агентства в питаннях розвитку енергетичної галузі є:

Європейська Комісія (ЄК)

Організація економічного співробітництва та розвитку (OECD)

Міжнародного агентства з відновлюваної енергетики (IRENA)

Австрійське енергетичне агентство (АЕА)

Міжнародне енергетичне агентство (IEA)

Центр відновлюваних джерел енергії Грецької Республіки (CRES)

Секретаріат Енергетичної Хартії

Шведське енергетичне агентство (Energimyndigheten)

Німецьке енергетичне агентство (DENA)

Французьке агентство з питань довкілля та енергоуправління (ADEME)

Словацьке інноваційне енергетичне агентство (CIEA)

Крім того, з метою розвитку зазначених сфер в Україні нині діють такі угоди та проекти:

1. Договір між Державним агентством з енергоефективності та енергозбереження України та Китайською експортно-кредитною страховою корпорацією (SINOSURE);

2. Меморандум про взаєморозуміння у сферах енергоефективності та відновлюваної енергетики між Держенергоефективності та Національним агентством з енергозбереження Республіки Польща;

3. Дорожня карта співробітництва України та ЄС у сфері підвищення енергоефективності, використання альтернативних джерел енергії та боротьби зі зміною клімату між Держенергоефективності та Європейською Комісією;

4. Меморандум про взаєморозуміння між Держенергоефективності, Національним космічним агентством України, ТОВ «Міцубіші Хеві Індастріз» та Корпорацією «Сумітомо»;

5. Меморандум про взаєморозуміння між Держенергоефективності та Корейським інститутом розвитку щодо проведення спільної консультаційної програми «Досягнення енергоефективності та впровадження перспективних технологій для використання альтернативної та відновлюваної енергетики»;

6. Меморандум про взаєморозуміння у сферах відновлюваної енергетики та енергоефективності між Державним агентством з енергоефективності та енергозбереження України та Міністерством енергетики, торгівлі, промисловості та туризму Республіки Кіпр;

7. Рамкова угода між Урядом України та Північною екологічною фінансовою корпорацією (НЕФКО).

8. Спільний Робочий план на 2016 рік між Держенергоефективності та проектом (USAID) «Муніципальна енергетична реформа в Україні», підписаний 18 квітня поточного року.

Щодо заходів, присвячених розвитку енергоефективності та енергозбереження в нашій країні, варто детальніше зупинитися на таких.

На минулому тижні у Києві відбулася важлива подія високого рівня за участю українських політиків, високопосадовців та експертів – заключна п’ята Дискусія з питань енергетичної політики «Майбутнє інвестування у відновлювану енергетику в Україні: подолання політичних, законодавчих, регуляторних та технічних бар’єрів», на якому обговорювалися ключові проблеми реформування енергетичного ринку та політики сталої енергії.

Зазначений захід організований Представництвом ЄС в Україні разом з Групою підтримки України Європейської комісії, за підтримки Технічного Секретаріату INOGATE.

У рамках п’ятого заходу найбільші гравці енергоринку дискутували щодо визначення оптимальних шляхів розвитку відновлюваної енергетики в Україні та подолання політичних, законодавчих, регуляторних та технічних бар’єрів.

«Потрібно сфокусуватися на збільшенні частки енергії, виробленої з відновлювальних джерел. Україна має значний потенціал виробництва такої енергії. Використання енергії з відновлюваних джерел – це і розвиток економіки країни, і створення нових робочих місць, і надходження до бюджетів усіх рівнів, і впровадження інноваційних технологій, і підвищення рівня життя», – зазначив у ході дискусії голова Держенергоефективності С.Савчук.

За підсумками обговорення було підготовлено аналітичні оцінки та рекомендації для збільшення інвестицій у сектор відновлюваної енергетики. Ці рекомендації адресовані розробникам проектів, інвесторам, ініціаторам проектів в Україні та Європейській Комісії.

Детальніше про результати і напрацювання можна дізнатися за посиланням.

Проблеми відновлювальної енергетики постали в полі зору на зустрічі під головуванням Віце-прем’єр-міністра України – Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства Г.Зубка з швейцарською делегацією, що перебувала в Україні з робочим візитом 18 квітня цього року. Одне з основних питань, включених до порядку денного, стосувалося реформ у сфері енергоефективності та відновлюваної енергетики.

У ході зустрічі сторони сфокусувалися на таких практичних питаннях: проведення термомодернізації житлового фонду та її позитивний вплив на економічний стан країни, необхідність підготовки та навчання кваліфікованих спеціалістів-енергоменеджерів, стимулювання розвитку вітро- та біоенергетики, створення інфраструктури для реалізації проектів із заміщення газу біомасою тощо.

До складу швейцарської делегації високого рівня увійшли представники Консультативного комітету з питань міжнародного співробітництва, Швейцарської агенції розвитку і співробітництва (SDC), Державного секретаріату Швейцарії з економічних питань (SECO), Департаменту з питань безпеки людини (DHS), Офісу Консультативного комітету з питань міжнародного співробітництва, Швейцарського бюро співробітництва в Україні.

Іншим значущим заходом за участі міжнародних партнерів став українсько-датський бізнес-форум, що відбувся минулого тижня у м. Києві у рамках візиту Прем’єр-міністра Данії Ларса Люкке Расмуссена до України. Подія об’єднала більше 200 представників бізнес-спільноти, міжнародних організацій та фінансових установ навколо питання посилення двосторонньої співпраці у різних галузях економіки.

У своєму виступі Ларс Расмуссен відмітив, що Данія вбачає величезний потенціал у співпраці з Україною та продовжить підтримку проведення реформ. З його слів, одним із стратегічних напрямів партнерства є енергоефективність та відновлювана енергетика.

Досвідом Данії у питаннях зменшення залежності від традиційних видів палива та розвитку відновлюваної енергетики поділився представник Данського енергетичного агентства Андерс Хасселагер. За його словами, вже сьогодні більше половини всієї електроенергії в країні виробляється з відновлюваних джерел. Загалом “зелена” енергетика займає 28% усього енергобалансу країни. У ході виступу він розповів і про амбітну мету Данії – до 2050 року повністю відмовитися від викопних видів палива.

У рамках форуму також відбулися численні двосторонні ділові зустрічі. Українські та данські бізнесмени мали унікальну нагоду встановити нові контакти та обговорити можливі шляхи співпраці.

Діловою платформою обміну досвідом у сфері енергоефективності та відновлюваної енергетики також стала III національна виставка-форум «Незалежна теплоенергетика», що відбулася в Києві 19-21 квітня 2016 року, на якій було обговорено основні нині діючі національні програми, покликані популяризувати енергоефективні заходи, такі, наприклад, як «теплі» кредити. Виставка-форум стала спеціалізованим галузевим майданчиком для вирішення актуальних питань енергозбереження за участю міжнародних експертів, представників державних установ, фінансистів, мерів, фахівців, експертів із впровадження енергозберігаючих проектів. Окрім демонстрації сучасного обладнання і технологій, важливою складовою є професійне спілкування – обговорення муніципальних стратегій та енергетичних планів міст, обмін досвідом щодо фінансування енергозберігаючих проектів.

Крім того для запровадження дієвого енергосервісу в бюджетній сфері Держенергоефективності заявило на Форумі про підготовку ІІ-го Форуму енергоефективного партнерства «Енергосервіс: інвестиції в енергоефективність бюджетної сфери та переваги для житлових будівель». Планується, що це стане стартом мега-проекту з термомодернізації шкіл, садочків, лікарень тощо, а ключовою частиною заходу буде підписання Меморандумів про партнерство між Держенергоефективності та місцевими органами влади в цьому напрямку.

У практичному кейсі заходів по енергозбереженню стали домовленості по запуску програми фінансування енергоефективності в Україні Європейським банком реконструкції та розвитку. Банк виділить додаткові ресурси для підтримки зусиль України у сфері енергоефективності у рамках нової Програми фінансування енергоефективності в житловому секторі України (IQ energy) об’ємом 75 млн.євро.

Метою є підвищення енергоефективності українського житлового сектора. Програма IQ energy буде реалізовуватися через банки-партнери «УкрСиббанк», «ОТП Банк» і «Мегабанк». Реалізація супроводжуватиметься масштабною інформаційною компанією задля досягнення покращання обізнаності у сфері енергоефективності.

Позичальники, які відповідають критеріям участі у Програмі, можуть отримати кредити на реалізацію широкого спектру заходів енергоефективності, зокрема термоізоляцію стін, дахів і підлог перших поверхів; установку сучасних енергоефективних вікон, газових котлів і котлів на біомасі, модернізацію систем теплопостачання; установку сонячних систем опалення та інше.

Більш детальну інформацію щодо Програми фінансування можна знайти за посиланням.

МГІК, ставлячи за мету гармонізацію існуючої в Україні моделі ринку інжинірингових та консалтингових послуг до загальновизнаних міжнародних галузевих стандартів, питанням енергоефективності приділяє постійну увагу.

Серед наших попередніх публікацій:

аналіз законодавчих ініціатив щодо енергоефективності будівель;

інформація про міжнародні кредитні програми у житлово-комунальній сфері;

бачення наших партнерів щодо здійснення робіт з енергетичних обстежень, енергетичної паспортизації, енергетичної сертифікації, а також тепловізійних обстежень будівель;

інформація про нараду з формування ринкових принципів у сфері теплопостачання, про нову програму «Комплексна енергозберігаюча санація житлових будинків» та щодо продовження програми “теплих кредитів”;

анонси подій, оголошення про тематичні виставки тощо.