Розподіл ризиків у оновлених контрактах FIDIC. Погляд міжнародних асоціацій підрядників

Асоціація Європейських Міжнародних Підрядників (EIC), Конфедерація Асоціацій Міжнародних Підрядників (CICA), Міжнародна Асоціація Підрядників Кореї  (ICAK) та Закордонна  Будівельна Асоціація Японії (OCAJI), закликали FIDIC, перш ніж приступити до роботи з оновлення та видання основних типових форм контрактів FIDIC, розпочати серйозний діалог з представниками міжнародних підрядників для вироблення спільних підходів щодо справедливого розподілу ризиків.

У спільному листі, розміщеному на сайті EIC, федерації зазначили, що починаючи з 1987-гороку, після того, як FIDIC відмовився узгоджувати нові положення контрактів з організаціям підрядників, розподіл ризиків у традиційних типових формах контрактів FIDIC поступово змінюється на користь замовників і стає дискримінаційним для підрядників.

Так, у 1999-му році FIDIC вирішив опублікувати нову типову форму контракту (“Срібна книга”), у який він навмисно відійшов від традиційної філософії розподілу ризиків, практично повністю покладаючи ризики проектування і виконання робіт на підрядника.

Федерації стурбовані і тим, що у оновлених  типових формах контрактів FIDIC 2017 року знову вводяться додаткові ризики для контрагентів, наприклад,  помилки у проектній документації, які можуть бути доведені, не підлягають страхуванню, що може призвести до значних втрат і навіть банкрутств підрядників. Крім того, переглянуті FIDIC форми контрактів видаються надмірно бюрократичними і включають в себе ризики втягування сторін в довготривалі і дорогі процедури  врегулювання суперечок.

CICA, EIC, ICAK і OCAJI нагадали FIDIC у своєму листі, що міжнародні клієнти і їх юридичні консультанти навряд чи коли-небудь використовували “чисті” стандарти FIDIC, і завжди намагались перерозподілити  ризики за рахунок підрядників. Федерації пропонують FIDIC звернути на це увагу при підготовці остаточних редакцій оновлених  типових форм контрактів.